Τετάρτη, 17 Μαρτίου 2021 17:55

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ (livestreaming) 2ΟΥ ΚΕΣΥ Β' ΑΘΗΝΑΣ: «ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΤΜΗΜΑΤΑ» Κύριο

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Η υπηρεσία Επαγγελματικού Προσανατολισμού του 2ου Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Β’ Αθήνας, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρίας Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΕΛ.Ε.ΣΥ.Π.) και την υποστήριξη της ΠΔΕ Αττικής, διοργανώνει εξ αποστάσεως διημερίδα με θέμα:

"Μαθαίνω για τα Νέα Τμήματα"

Η διημερίδα απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Γ’ τάξης των Λυκείων αρμοδιότητας του 2ου ΚΕΣΥ Β' Αθήνας, με σκοπό την ενημέρωσή τους για τα αντικείμενα σπουδών νεοϊδρυθέντων Τμημάτων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και για τις επαγγελματικές προοπτικές και διεξόδους που προσφέρουν αυτά. Η παρουσίαση κάθε τμήματος θα γίνει από εκπροσώπους του.

Η διαδικτυακή εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 19 και 20 Μαρτίου 2021, σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί.

 

Η διαδικτυακή ημερίδα θα προβάλλεται ζωντανά μέσα από το κανάλι της ΠΔΕ Αττικής στο Youtube:

 

 

 

 

 

 

Ακολουθεί το Πρόγραμμα της διαδικτυακής διημερίδας.

Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021 - ΗΜΕΡΑ 1Η

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Γεώργιος Κόσυβας, Περιφερειακός Διευθυντής Π.Ε. & Δ.Ε. Αττικής

Μαριάννα Χατζοπούλου, Προϊσταμένη 2ου ΚΕ.Σ.Υ. Β΄Αθήνας

Μιχαηλίδης Κωνσταντίνος, 2ου ΠΕ.ΚΕ.Σ. Αττικής

Καλαβά - Μυλωνά Νίνα, Αντιπρόεδρος της ΕΛ.Ε.ΣΥ.Π.

ΏΡΑ  ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΜΗΜΑΤΩΝ
 17:30 - 18:00

Τμήμα  Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας, Παν. Πατρών

Γεώργιος Νικολάου

 18:00 - 18:30

Τμήμα Μουσειολογίας, Παν. Πατρών

Παναγιωτόπουλος  Γιώργος

 18:30 - 19:00

Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Ε.Κ.Π.Α.

Αργυροπούλου Κατερίνα - Μαρία Μαμούρα

 19:00 - 19:30

Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου, Ε.Κ.Π.Α.

Χαρίτος Δημήτριος

 19:30 - 20:00

Τμήμα Παραστατικών και Ψηφιακών Τεχνών, Παν. Πελοποννήσου

Κόνδης Γεώργιος - Βλαχάκη Χριστίνα & Τσενεμπή Δέσποινα

Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 - ΗΜΕΡΑ 2Η

 16:00 - 16:30

Τμήμα Συστημάτων Ενέργειας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Παπαγεωργίου Ελπινίκη - Θεοδοσίου Θεοδόσιος

 16:30 - 17:00

Τμήμα Περιφερειακής και Διασυνοριακής Ανάπτυξης, Παν. Δυτ. Μακεδονίας

Μπακούρος Ιωάννης

 17:00 - 17:30

Τμήμα Αεροδιαστημικής επιστήμης και τεχνολογίας, Ε.Κ.Π.Α

Καρτάλης Κων/νος

 17:30 - 18:00

Τμήμα Δασολογίας Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Παπαδόπουλος Ιωάννης - Νταλός Γεώργιος

 18:00 - 18:30

Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων, Ε.Κ.Π.Α.

Θωμαΐδης Νικόλαος

 18:30 - 19:00

Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, Ε.Κ.Π.Α.

Τσιτσάκης Χρήστος

 19:00 - 19:30

Τμήμα Αγροτικής  Βιοτεχνολογίας και Οινολογίας, ΔΙΠΑΕ

Γούναρης Ιωάννης

 19:30 - 20:00

Τμήμα τεχνολογιών ψηφιακής βιομηχανίας, Ε.Κ.Π.Α.

Μεράκος Λάζαρος

 

 

Διαβάστηκε 510 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 08 Απριλίου 2021 13:11